Jakie przekąski zabrać dla dziecka, gdy spędzacie czas na placu zabaw?

Jakie przekąski zabrać dla dziecka, gdy spędzacie czas na placu zabaw

Wakacje dla dzieci to czas zabawy oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu. W tym okresie bardzo dużo dzieci przebywa prawie cały dzień na dworze. Jakie przekąski należy zabrać ze sobą, by były one jednocześnie smaczne i pożywne? Sprawdź nasz artykuł i zobacz, jakie przekąski zabrać na plac zabaw, aby dostarczyć Twojemu dziecku energii podczas zabawy.

Zawsze miej pod ręką butelkę wody

W dni, w których słońce intensywnie świeci, niewiele trzeba, aby dziecko poprosiło Cię o coś do picia. Dlatego też miej zawsze pod ręką butelkę wody. Dlaczego akurat woda, a nie słodki sok, herbata z cukrem albo napój gazowany?

O właściwościach wody i jej dobroczynnym wpływie na organizm dzieci pisaliśmy już w naszym poprzednim artykule: O czym pamiętać latem na placach zabaw?, dziś skupimy się na tym, dlaczego lepszym rozwiązaniem jest woda niż sok. Przede wszystkim woda nie zawiera w sobie chemii, czyli sztucznych barwników, konserwantów oraz aromatów. W zwykłej wodzie nie ma też ani grama cukru, który jest głównym źródłem powstawania próchnicy. Do jej plusów można też wliczyć to, że skutecznie gasi pragnienie, a poza tym pomaga w usuwaniu substancji toksycznych z organizmu.

Z kolei soki, nawet te robione przez nas w domu, zawierają w sobie fruktozę – potocznie nazywaną cukrem owocowym, ponieważ to właśnie owoce są jej głównym składnikiem. Fruktoza znajduje się również w miodzie czy też w napojach gazowanych. W dużych ilościach cukier owocowy zwiększa ryzyko występowania wielu poważnych chorób z cukrzycą i otyłością na czele. W sokach oraz napojach gazowanych można znaleźć nawet 5 łyżeczek fruktozy w 250 ml napoju, dlatego też powinieneś ograniczyć menu swojego dziecka o te produkty.

 

Pomysły na zdrowe przekąski na placu zabaw

Butelka wody to nie wszystko. Przed wyjściem z domu warto skomponować zdrowy i pożywny posiłek, który dostarczy Twojemu dziecku witamin oraz energii na cały dzień. Poniżej przedstawiamy listę kilku naszych propozycji, które warto zabrać ze sobą na ekologiczny  (plac zabaw z nakrętek) lub zwykły plac zabaw.

  1. Lunch box – pokrojone warzywa albo owoce

Szybkim i prostym sposobem na przygotowanie smacznego i pożywnego posiłku jest lunch box. Do pudełka śniadaniowego, które Twoje dziecko nosi do szkoły lub przedszkola, albo specjalnego lunch boxu z przegródkami zapakuj pokrojone warzywa i owoce. Aby posiłek był jeszcze bardziej wartościowy, włóż do pudełka pierś z kurczaka lub indyka.

Pamiętaj, wybierając owoce i warzywa do lunch boxa kieruj się tym, by Twoje dziecko nie ubrudziło się za bardzo podczas jedzenia. Warto wybierać takie owoce jak: jabłka, winogron albo borówki amerykańskie.

Z kolei najlepszymi warzywami do pudełka są: marchew, ogórek czy rzodkiewka. W ich przypadku pamiętaj o tym, by pokroić je w taki sposób, by Twoje dziecko mogło je zjeść „na raz”.

  1. Świeże i smaczne kanapki

Drugim pomysłem na zdrową przekąskę są świeże i smaczne kanapki. Do przygotowania kanapek warto użyć ciemnego pieczywa oraz przygotować ją z warzywami (ogórek, pomidor, rzodkiewka, sałata etc.). Dobrym pomysłem jest użycie pasty z awokado lub twarożku zamiast masła. W ten sposób dostarczysz swojemu dziecku jeszcze więcej witamin i składników odżywczych.

  1. Gdy nie masz czasu przygotować przekąsek

Jeśli nie masz czasu, by przygotować szybkiego i smacznego posiłku na plac zabaw lub spacer, to zaopatrz się w gotowe produkty. Pamiętaj o tym, by zaopatrzyć się w zdrowe przekąski, a nie słodycze. Możesz wybrać m in.:

– wafle ryżowe,

– suszone owoce,

– mieszanki orzechów,

– owoce (banan,  jabłko),

– gotowe warzywa, np.: paczkę mini marchewek przygotowanych do zjedzenia.