Jakie przekąski zabrać dla dziecka, gdy spędzacie czas na placu zabaw?

13/07/2017
Przekąski na plac zabaw

Wakacje dla dzieci to czas zabawy oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu. W tym okresie bardzo dużo dzieci przebywa prawie cały dzień na dworze. Jakie przekąski należy zabrać ze sobą, by były one jednocześnie smaczne i pożywne? Sprawdź nasz artykuł i zobacz, jakie przekąski zabrać na plac zabaw, aby dostarczyć Twojemu dziecku energii podczas zabawy.

Zawsze miej pod ręką butelkę wody

W dni, w których słońce intensywnie świeci, niewiele trzeba, aby dziecko poprosiło Cię o coś do picia. Dlatego też miej zawsze pod ręką butelkę wody. Dlaczego akurat woda, a nie słodki sok, herbata z cukrem albo napój gazowany?

O właściwościach wody i jej dobroczynnym wpływie na organizm dzieci pisaliśmy już w naszym poprzednim artykule: O czym pamiętać latem na placach zabaw?, dziś skupimy się na tym, dlaczego lepszym rozwiązaniem jest woda niż sok. Przede wszystkim woda nie zawiera w sobie chemii, czyli sztucznych barwników, konserwantów oraz aromatów. W zwykłej wodzie nie ma też ani grama cukru, który jest głównym źródłem powstawania próchnicy. Do jej plusów można też wliczyć to, że skutecznie gasi pragnienie, a poza tym pomaga w usuwaniu substancji toksycznych z organizmu.

Z kolei soki, nawet te robione przez nas w domu, zawierają w sobie fruktozę – potocznie nazywaną cukrem owocowym, ponieważ to właśnie owoce są jej głównym składnikiem. Fruktoza znajduje się również w miodzie czy też w napojach gazowanych. W dużych ilościach cukier owocowy zwiększa ryzyko występowania wielu poważnych chorób z cukrzycą i otyłością na czele. W sokach oraz napojach gazowanych można znaleźć nawet 5 łyżeczek fruktozy w 250 ml napoju, dlatego też powinieneś ograniczyć menu swojego dziecka o te produkty.

Pomysły na zdrowe przekąski na placu zabaw

Butelka wody to nie wszystko. Przed wyjściem z domu warto skomponować zdrowy i pożywny posiłek, który dostarczy Twojemu dziecku witamin oraz energii na cały dzień. Poniżej przedstawiamy listę kilku naszych propozycji, które warto zabrać ze sobą na ekologiczny  (plac zabaw z nakrętek) lub zwykły plac zabaw.

  1. Lunch box – pokrojone warzywa albo owoce

Szybkim i prostym sposobem na przygotowanie smacznego i pożywnego posiłku jest lunch box. Do pudełka śniadaniowego, które Twoje dziecko nosi do szkoły lub przedszkola, albo specjalnego lunch boxu z przegródkami zapakuj pokrojone warzywa i owoce. Aby posiłek był jeszcze bardziej wartościowy, włóż do pudełka pierś z kurczaka lub indyka.

Pamiętaj, wybierając owoce i warzywa do lunch boxa kieruj się tym, by Twoje dziecko nie ubrudziło się za bardzo podczas jedzenia. Warto wybierać takie owoce jak: jabłka, winogron albo borówki amerykańskie.

Z kolei najlepszymi warzywami do pudełka są: marchew, ogórek czy rzodkiewka. W ich przypadku pamiętaj o tym, by pokroić je w taki sposób, by Twoje dziecko mogło je zjeść „na raz”.

  1. Świeże i smaczne kanapki

Drugim pomysłem na zdrową przekąskę są świeże i smaczne kanapki. Do przygotowania kanapek warto użyć ciemnego pieczywa oraz przygotować ją z warzywami (ogórek, pomidor, rzodkiewka, sałata etc.). Dobrym pomysłem jest użycie pasty z awokado lub twarożku zamiast masła. W ten sposób dostarczysz swojemu dziecku jeszcze więcej witamin i składników odżywczych.

  1. Gdy nie masz czasu przygotować przekąsek

Jeśli nie masz czasu, by przygotować szybkiego i smacznego posiłku na plac zabaw lub spacer, to zaopatrz się w gotowe produkty. Pamiętaj o tym, by zaopatrzyć się w zdrowe przekąski, a nie słodycze. Możesz wybrać m in.:

– wafle ryżowe,

– suszone owoce,

– mieszanki orzechów,

– owoce (banan,  jabłko),

– gotowe warzywa, np.: paczkę mini marchewek przygotowanych do zjedzenia.