O czym pamiętać latem na placach zabaw?

21/06/2017
placach zabaw

Jeszcze tylko kilka dni i oficjalnie rozpoczną się wakacje. Od tego momentu dzieci w wieku szkolnym, jak i przedszkolnym, będą miały wiele wolnego czasu, a część z niego na pewno spędzą na placu zabaw. Jednak wakacje to nie tylko czas urlopów, ale też wysokich temperatur, które mogą doprowadzić do przegrzania się organizmu lub udarów słonecznych. Sprawdź, o czym należy pamiętać latem na placach zabaw, gdy za oknem mocno praży słońce.

Bez wody i nakrycia głowy ani rusz!

Gdy za oknem jest piękna pogoda, a słońce wysoko świeci na niebie nasze samopoczucie od razu poprawia się oraz czujemy, że mamy więcej energii. Niestety, mimo tego, że słońce jest źródłem witaminy D3 i poprawia pracę układu krążenia, to zbyt długie przebywanie może mieć negatywne skutki, w szczególności dla dzieci, które gorzej od dorosłych osób znoszą upały. Co w takim razie zrobić, by uchronić dziecko od udaru słonecznego lub poparzeń?

Sposobów jest wiele. Najważniejsze jednak jest to, by zabrać ze sobą nakrycie głowy (czapka z daszkiem lub kapelusik z dużym rondem) oraz butelkę wody. Nakrycie głowy ochroni dzieci przed promieniami słonecznymi, a woda nawodni organizm i ugasi pragnienie. Oczywiście, można wziąć ze sobą inny napój, jak sok lub napój gazowany, lecz to właśnie zwykła woda (nie smakowa) jest najbardziej zalecana przez lekarzy i dietetyków. Jest ona źródłem nie tylko składników odżywczych, ale też ma za zadanie rozpuścić substancje czynne metaboliczne, które znajdują się w jedzeniu.

Poza tym woda jest również odpowiedzialna za:

  • przenoszenie tlenu do komórek (warto tu wspomnieć o tym, że nie zmienia przy tym struktury komórek),
  • nawilża oczy, usta oraz nos, dzięki czemu mogą one prawidłowo funkcjonować,
  • przepłukuje nerki i usuwa toksyny z organizmu,
  • nawadnia organizm, dzięki czemu nie tylko lepiej on funkcjonuje, ale też zwiększa się zdolność koncentracji oraz poprawia refleks.

O czym jeszcze warto pamiętać na placach zabaw?

Gdy wychodzisz z dzieckiem na plac zabaw nie zapomnij o:

  • posmarowaniu pociechy kremem z filtrem przeciwsłonecznym, który jest przeznaczony dla dzieci (najlepiej wykonać tą czynność co 1-2 godziny),
  • dopasowaniu ubrania do temperatury. Podczas upałów zakładaj dziecku ubrania z cienkiego materiału, które nie tylko ochronią jego ciało przed słońcem, ale też będą luźne i przewiewne.
  • wybierać placu zabaw, na którym są zacienione miejsca. To właśnie w cieniu dzieci mogą odpocząć.
  • unikaniu odwiedzania placu zabaw od 11 do 15. W tych godzinach słońce najmocniej grzeje i dzieci najbardziej narażone są na jego negatywne działanie.