Miejsce zabawy dla każdego dziecka – jakie dodatkowe urządzenia warto zamontować na placu zabaw?

11/08/2017
dodatkowe urządzenia

Plac zabaw to miejsce, które odwiedzają dzieci w różnym wieku. Dlatego też urządzenia, które tam znajdują się, muszą być różnorodne oraz dostosowane do przedziału wiekowego bawiących się dzieci. Aby stworzyć miejsce zabawy dla każdego dziecka, producenci placów zabaw montują rozmaite urządzenia, które mają zachęcić do zabawy zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Jakie dodatkowe urządzenia warto zamontować na placu zabaw? Sprawdź, jakie elementy stanowią niezbędne dopełnienie każdego placu zabaw.

Obowiązkowe elementy każdego placu zabaw

Wybór urządzeń na plac zabaw jest ogromny. Zjeżdżalnie, karuzele, huśtawki czy bujaki – to początek długiej listy możliwości, jakie mają do dyspozycji producenci placów zabaw. Choć paleta rozwiązań, jaką można wykorzystać przy tworzeniu projektu, jest szeroka, istnieje obowiązkowa lista elementów, bez których trudno wyobrazić sobie jakikolwiek plac zabaw. Poniżej przedstawiamy niezbędne dodatki, które są dopełnieniem praktycznie każdego miejsca zabawy dla dzieci.

Huśtawki – uśmiech na twarzy dziecka gwarantowany

Jednym z najpopularniejszych urządzeń, jakie znajdziesz na placu zabaw, jest huśtawka. Ta prosta zabawka poprzez rytmiczne poruszanie się w określonych kierunkach ma za zadanie wywołać uśmiech na twarzy dziecka. Dzieci, szczególnie te młodsze, uwielbiają ten rodzaj zabawy, ponieważ kojarzy im się ona okresem niemowlęcym, gdy byli często kołysani na rękach. Zaletą huśtawek są ich właściwości uspokajające oraz możliwość uczenia maluchów umiejętności równowagi.

Bujaki są elementem, który uwielbiają maluchy

Bujaki, inaczej sprężynowce, to kolejne urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie plac zabaw. Działają na podobnej zasadzie, co huśtawki. Dzieci, używając swojej siły fizycznej i zmysłu równowagi, wprawiają ten sprzęt w ruch. W ten sposób nie tylko uczą się, jak zachować stabilność, ale też rozwijają mięśnie w nogach i ramionach. Bujaki są do tego stopnia uwielbiane przez maluchy, że stały się nieodłącznym elementem nie tylko placów zabaw, ale też galerii handlowych, sklepów czy poczekalni.Jakie dodatkowe urządzenia warto zamontować na placu zabaw

Aktywna zabawa dla starszych dzieci – zestawy sprawnościowe

Na temat aktywnego spędzania czasu i zdrowego trybu życia wiele mówi się w mediach. Tendencja widoczna jest również na placach zabaw. Coraz częściej montowane są urządzenia sprawnościowe. Ścianki wspinaczkowe, drabinki, belki balansujące albo całe tory przeszkód to jedynie przykłady sprzętów, jakie można znaleźć w miejscach zabawy dla dzieci. Wszystkie te zestawy powstały z myślą o starszych dzieciach, które ukończyły minimum 4 lata. Bawiąc się na nich, dzieci nie tylko aktywnie spędzają czas, ale też poprawiają swoją sprawność fizyczną i wzmacniają mięśnie ramion oraz nóg.

Kolejnymi urządzeniami, przeznaczonymi dla starszych dzieci, są obiekty linowe. Najpopularniejszym linarium jest piramida liniowa. Składa się ona ze słupa, który jest podstawą konstrukcji. Z jednej strony słupa umieszczone są liny, a ich drugi koniec jest przymocowany do podłoża za pomocą rzymskich śrub.

Jakie jeszcze dodatkowe urządzenia można znaleźć na placach zabaw?

Jakie dodatkowe urządzenia warto zamontować na placu zabaw

Turnieje dla całej rodziny – stoły do gier

Stoły do gier to nie tylko świetna zabawa dla dzieci, ale też ich rodziców. Grając w tenisa, szachy czy w piłkarzyki, rodziny mogą integrować się i wspólnie spędzić czas. Dobrym pomysłem, który chętnie wcielają w życie rodziny, jest organizacja turniejów. Stoły do gier to sposób na świetną zabawę, która nie tylko wywołuje uśmiech na twarzy, ale też skłania do wytężenia umysłu.

Kółko i krzyżyk – klasyczna gra na placu zabaw

Kolejną grą, którą bardzo często można spotkać na placu zabaw (głównie jako element zestawu zabawowego), jest kółko i krzyżyk. Ta klasyczna gra to ciekawy sposób wspólnego spędzenia czasu. W ten sposób dzieci rozwijają logiczne myślenie, przy okazji świetnie bawiąc się przy tym.

Tablica rysunkowa dla małego artysty

Malowanie i pisanie na ścianach to nieodłączny element dzieciństwa wielu z nas. Aby dzieci mogły wykazać się swoim zacięciem artystycznym, na placach zabaw coraz częściej montowane są tablice rysunkowe. Podczas malowania maluchy nie tylko dobrze bawią się, ale też rozwijają swoją kreatywność i wyobraźnię.