Rozwój dziecka, a urządzenia zabawowe

17/08/2016
Rozwój dziecka

Większość rodziców traktuje zabawę na placu zabaw jako rozrywkę. Jednak wybór urządzeń nie jest przypadkowy. Wiesz dlaczego w miejscach zabaw znajduje się huśtawka czy piaskownica? Jak zabawa wpływa na rozwój dziecka? Przeczytaj i dowiedz się!

Rozwój przez zabawę

Rozwój dzieci ma kilka etapów. Pierwszym jest słuchanie i obserwowanie. Dlatego kontakt z zabawkami ma szczególne znaczenie już w okresie niemowlęctwa. Niezbędne jest pokazywanie dziecku grzechotki czy innych zabawek w okresie wczesnego dzieciństwa, aby świat doznań dziecka zmieniał się. Ważne jest, aby we wszystkich czynnościach uczestniczył rodzic. Mówienie oraz manipulowanie przedmiotem przez osobę dorosłą, zainteresuje dziecko i skłoni do czynności „badawczych”, które stanowią drugi etap rozwoju – badanie i słuchanie. Dzieci w wieku dwóch/trzech lat mają możliwość wybrania zabawek według swoich preferencji. Jednak zabawa nimi nie jest spontaniczna. Większość czynności jakie wykonują dzieci w tym wieku wiąże się z naśladowaniem (III etap) zachowania rodziców, bo to oni uczą jak się bawić. Osoby mające kontakt z dzieckiem dostarczają mu nowych bodźców. W kolejnych etapach rozwoju młody człowiek uczy się tworzyć zabawy tematyczne, mając jednocześnie pełną swobodę i zainteresowanie ze strony rodziców.

Urządzenia na placach zabaw vs. rozwój dziecka

Place zabaw spełniają wiele funkcji.  Oprócz znanej wszystkim funkcji rozrywkowej, urządzenia do zabawy na świeżym powietrzu spełniają jeszcze kilka ważnych roli. Przede wszystkim skłaniają do aktywności fizycznej, która wzmacnia układ kostny i mięśniowy. Poza tym sprzyjają pracy układu nerwowego, dostarczając wiele bodźców, a ponadto ćwiczą umiejętności kontaktów społecznych podczas wspólnych zabaw i współzawodnictwa pomiędzy dziećmi. Jednak nie tylko wykonywane czynności mają znaczenie dla rozwoju dziecka. Głównie wyposażenie placów zabaw ma wpływ na prawidłowy proces dorastania dziecka. Przekonaj się jakie funkcje spełniają!
1. Nauka utrzymywania równowagi – karuzela i zjeżdżalnia.
2. Nauka koordynacji ruchów – huśtawka i drabinki.
3. Ćwiczenie siły mięśni  – huśtawka i drabinki.
4. Pobudzenie receptorów – piaskownica.
Wyposażenie placów zabaw wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny dzieci. Zabawa tam wymaga siły, równowagi czy precyzji. Dlatego warto zabierać podopiecznych na place zabaw już w okresie wczesnego dzieciństwa, aby stworzyć swojemu maluszkowi przestrzeń do prawidłowego rozwoju już od najmłodszych lat.