Miejsce, które korzystnie wpływa na rozwój dziecka

08/03/2017
place zabaw mają wpływ na rozwój

Nie bez powodu place zabaw są określane mianem dziecięcych uniwersytetów. W jaki sposób wspierają one rozwój dziecka? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule, dlatego też koniecznie go przeczytaj.

Doskonała okazja do nawiązywania nowych kontaktów

Place zabaw to miejsca, które stwarzają okazję do treningu umiejętności społecznych. W końcu jest to miejsce spotkań, w którym Twoje dziecko przebywa ze swoimi rówieśnikami lub nowo poznanymi znajomymi. W ten sposób uczy się ono nawiązywać kontakty z innymi dziećmi  oraz poznaje zasady, jakie panują w grupach. To bardzo ważne dla maluchów, by nauczyły się budować relacje z innymi. A w którym miejscu dzieci mogą się rozwijać pod tym względem? Place zabaw to doskonałe miejsca, w którym mogą one nauczyć się dzielić z drugą osobą, np.: swoimi zabawkami w piaskownicy lub wykształcić w sobie cierpliwość, np.: gdy czekają w kolejce do zjeżdżalni. W ten sposób dzieci zdobywają wiedzę nie tylko o innych osobach, ale też o sobie.

Place zabaw mają wpływ na rozwój funkcji motorycznych

Place zabaw nie tylko pomagają dzieciom nawiązywać kontakty międzyludzkie, ale też uczą je poznawać ograniczenia ciała oraz tego, w jaki sposób je kontrolować. Poza tym korzystnie wpływają na rozwój funkcji motorycznych. Ogromną rolę w tym odgrywają urządzenia, które znajdują się na placach zabaw. Huśtawka, piaskownica, czy karuzela – każdy z tych sprzętów pomaga dzieciom rozwijać się. Piaskownica uczy je precyzji, ale też poprawia ich koordynację ruchów, w szczególności rąk. Z kolei huśtawka uczy dziecko równowagi, koordynacji ruchów, ale także wzmacnia mięśni nóg tułowia oraz ramion. Jeśli zaś chodzi o karuzele i zjeżdżalnie to uczą one utrzymywania równowagi. Do zalet placów zabaw wlicza się również zabawa na świeżym powietrzu. Dzięki temu, że place zabaw znajdują się na dworze, dzieci mają zapewnioną odpowiednia porcję tlenu. Ruch na świeżym powietrzu jest potrzebny maluchom, jak i starszym dzieciom, bo dzięki temu mogą się one prawidłowo rozwijać.