Place zabaw na osiedlach – Dlaczego każde osiedle powinno posiadać bezpieczny plac zabaw?

16/04/2022
Place zabaw na osiedlach

Osiedle to zespół mieszkaniowy, który cechuje się swoją integralnością. Każde osiedle dąży do zadbanej i odpowiednio przystosowanej infrastruktury, która ułatwi i uatrakcyjni życie mieszkańców. O co dokładnie chodzi? Przede wszystkim potrzebne są odpowiednio zaprojektowane chodniki, parkingi oraz osiedlowe drogi, które pozwolą mieszkańcom na sprawną i komfortową komunikację. Na osiedlu nie może zabraknąć też zieleni oraz miejsc rekreacji w tym placu zabaw dla dzieci.

  • Dlaczego na osiedlach potrzebne są place zabaw?
  • Rozwojowe osiedla a nowoczesny plac zabaw
  • Jakie urządzenia będą przydatne na osiedlowym placu zabaw?

Dlaczego na osiedlach potrzebne są place zabaw?

Plac zabaw na osiedlu to miejsce, w którym dzieci mogą spożytkować swoją energię w bezpieczny sposób. Dzieci bawiące się w przeznaczonym dla nich miejscu poczują się swobodnie, a ich rodzice nie będą martwić się o miejsce ich przebywania. Oczywiście konieczne jest odpowiednie umiejscowienie placu, aby zachować odległości od dróg, parkingów i budynków mieszkalnych, co regulują konkretne przepisy prawne. Certyfikowany plac zabaw blisko miejsca zamieszkania przyczyni się do zachowania porządku i spokoju na osiedlu a jednocześnie zapewni radość najmłodszym.

Bezpieczny plac zabaw na osiedlu stanie się kolejnym miejscem, które sprzyja integracji mieszkańców. Znajomości zawarte w dzieciństwie podczas zabaw to często przyjaźnie na całe życie. Dorośli jako rodzice spędzą czas na wspólnej zabawie z dziećmi i rozmowach z innymi opiekunami.

Rozwojowe osiedla a nowoczesny plac zabaw

W obecnych czasach powstaje ogromna ilość nowych osiedli mieszkaniowych budowanych przez deweloperów. Dedykowane są głównie dla młodych ludzi oraz rodzin z dziećmi. Wizualizacje takich osiedli zazwyczaj przypominają perfekcyjne miejsce do życia i zachęcają do kupna mieszkania. Często jednak okazuje się, że w przestrzeni osiedla brakuje takich elementów jak miejsca parkingowe, ławki, kosze na śmieci a nawet placu zabaw…

Tymczasem osiedlowy plac zabaw jest niezastąpionym elementem każdego rozwojowego osiedla. Nowoczesne urządzenia pozwalają stworzyć przestrzenie do zabawy dla młodszych i starszych dzieci, zaspokajając potrzeby rodzin. Daje to możliwość spędzania czasu blisko domu w sposób aktywny i bezpieczny. Każdy developer powinien poważnie potraktować stworzenie certyfikowanego placu zabaw na terenie nowego osiedla.

Jakie urządzenia będą przydatne na osiedlowym placu zabaw?

Jeśli plac zabaw na osiedlu ma umożliwiać atrakcyjne spędzanie czasu dzieciom w różnym wieku, powinien być wyposażony w odpowiednie urządzenia. W zależności od dostępnego miejsca i środków finansowych możemy wyposażyć plac zabaw w odpowiedni sposób, tak aby niczego w nim nie brakowało. Piaskownica – to jeden z najbardziej uniwersalnych elementów placu zabaw. W piasku bawią się zarówno małe dzieci pod opieką dorosłych jak i starszaki.
Huśtawki to często ulubiony sprzęt dzieci. Zapewnia ogromną frajdę, a uśmiech nie znika z twarzy najmłodszych podczas bujania. Warto umieścić dwa rodzaje tego sprzętu lub alternatywy w postaci na przykład lin, karuzel i bujaków aby zagwarantować różnorodność zabaw.
Dzięki urządzeniom sprawnościowym – (m.in. ścianki wspinaczkowe, równoważnie, liny) dzieci mogą poprawić swoją koordynacje ruchową oraz sprawność, dlatego to niezwykle cenione i pożądane elementy, które zachwycą nie tylko dzieci, ale również ich rodziców.