Plac zabaw w przedszkolu i szkole – Jakie wyposażenie będzie najlepsze?

14/12/2021
Plac zabaw w przedszkolu i szkole

Przedszkola i szkoły to miejsca, w których dzieci spędzają mnóstwo swojego czasu. Aby nauka była efektywniejsza, a rozwój psychofizyczny kształtował się prawidłowo, niezbędna jest aktywność fizyczna w ciągu dnia. Place zabaw na świeżym powietrzu zapewniają najmłodszym poprawę koordynacji ruchowej oraz naukę relacji międzyludzkich. Prawidłowo zaprojektowane i dobrane wyposażenie placów zabaw z atestem zapewni atrakcyjną formę zabawy oraz sprawi, że placówka oświatowa zacznie cieszyć się większym zainteresowaniem rodziców.

  • Jakie są zalety placu zabaw w przedszkolach i szkołach?
  • Place zabaw dla szkół i przedszkoli – Jak wybrać?
  • Bezpieczeństwo placów zabaw w przedszkolach i szkołach – Na co zwrócić uwagę?
  • Najlepsze urządzenia zabawowe dla najmłodszych

Jakie są zalety placu zabaw w przedszkolach i szkołach?

Edukacja jest głównym zadaniem placówek oświatowych. Już od najmłodszych lat warto angażować się w naukę i rozwój dziecka, ponieważ ma to wpływ na zdolności poznawcze w kolejnych latach jego życia. Należy pamiętać, jak ważnym elementem jest aktywność fizyczna, udowodniono, że dotlenienie organizmu na świeżym powietrzu i aktywność ruchowa powodują wzrost koncentracji. Aby proces naukowy przebiegał pomyślnie, warto przeplatać zajęcia edukacyjne z zabawą na placach zabaw.
Odpowiednia ilość ruchu kształtuje postawę już w dzieciństwie i wyrabia nawyki, które przyczyniają się do wyglądu sylwetki w kolejnych latach życia.
Bezpieczne place zabaw z atestem, przyniosą same korzyści dzieciom oraz ich opiekunom.

Place zabaw dla szkół i przedszkoli – Jak wybrać?

Bezpieczny plac zabaw w miejscu, w którym dzieci przebywają codziennie to wybór konieczny! Decydując się na stworzenie takiego obszaru, należy wziąć pod uwagę jakie dzieci będą z niego korzystały. Przedszkolaki to małe dzieci, które wymagają dostosowanych konstrukcji zabawowych, które uwzględnią ich potrzeby. Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia placu zabaw dla przedszkola?

Przede wszystkim wysokość podestów i akcesoriów. Elementy powinny być obniżone, aby zapewnić dostęp i wygodę użytkowania najmłodszym. Przy wyższych elementach ważne będą schodki i odpowiednie zabezpieczenia przed możliwością upadku.

Bezpieczeństwo placów zabaw w przedszkolach i szkołach – Na co zwrócić uwagę?

Posiadanie certyfikatu na zgodność urządzeń z normą 1176 przez wykonawcę, powinno być głównym czynnikiem wyboru. Należy zwrócić uwagę czy akcesoria są trwałe, stabilne i wykonane z dobrej jakości materiałów. Produkty muszą być odpowiednio skonstruowane, bez wystających elementów, które stanowią zagrożenie dla dzieci. Placówki decydujące się na wybór placu zabaw, powinny sprawdzić, czy firma wykonawcza oferuje konstrukcje przemyślane pod kątem rozwoju psychofizycznego dzieci. Warto również zwrócić uwagę na doświadczenie danej firmy, które jest udokumentowane referencjami. Pomoże to w wyborze i zaufaniu firmie, której powierzamy budowę placu zabaw.

Najlepsze urządzenia zabawowe dla najmłodszych

Odpowiedni dobór akcesoriów zabawowych na placach zabaw ma ogromne znaczenie. Przyczynią się do nauki koordynacji ruchowej, planowania ruchów ciała, równowagi oraz wsparcia umiejętności społecznych i emocjonalnych dzieci. Piaskownice, huśtawki, drabinki i zjeżdżalnie to niezastąpione urządzenia, które gwarantują świetną zabawę.

  • Piaskownica – to podstawowy element placów zabaw, który rozwija zmysł dotyku. To tutaj dzieci wspólnie się bawią, co uczy je nawiązywania różnych interakcji i odnajdywania się w grupie.
  • Huśtawka – Wybór huśtawek jest bardzo duży. Zaczynając od tych, które mają formę siedziska koszykowego, z zabezpieczeniem z tyłu i z przodu, po huśtawki dla starszych dzieci z samym siedziskiem. Huśtanie się relaksuje i uspokaja, poprawiając jednocześnie równowagę, planowanie ruchów i koordynację.
  • Drabinka wspinaczkowa to nieoceniony element, usprawniający całe ciało oraz pracę obu półkul mózgowych. Wpływają na zręczność, siłę i zapewniają świetną zabawę.
  • Zjeżdżalnia to jeden z ulubionych elementów dzieci. Oprócz frajdy, uczy balansowania ciałem, poprawia koordynację i równowagę. Nic dziwnego, że zjeżdżalnie to obowiązkowy element każdego placu zabaw.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą producenta placów zabaw Dr Spil Polska. Nasze bezpieczne place zabaw z atestami, gwarantują świetną zabawę i rozwój dzieci w każdym wieku. Jako certyfikowany producent placów zabaw, zapewniamy spełnienie wszystkich norm bezpieczeństwa i dbałość o każdy detal. Wszystko po to, aby place zabaw Dr Spil Polska były niezawodne pod każdym względem, dawały radość oraz zadowolenie.