Higiena na placu zabaw – jak stworzyć bezpieczną przestrzeń do zabawy?

27/02/2018
Higiena na placu zabaw

Higiena na placu zabaw i kwestia bezpieczeństwa jest, niestety, w wielu sytuacjach pomijana nie tylko przez rodziców zabierających swoje pociechy na place zabaw, ale też przez producentów, którzy w nieodpowiedni sposób przygotowują miejsce do zabawy.

Jakie zagrożenia na placu zabaw czyhają na dzieci? W jaki sposób zorganizować plac zabaw, by był bezpieczny dla maluchów? Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Zagrożenia na placu zabaw i ich źródła

Choć producenci placów zabaw projektują i montują systemy zabawowe w taki sposób, by zapewniały dzieciom bezpieczeństwo, wciąż jest wiele niewidocznych dla oczu niebezpieczeństw dla dzieci. Przede wszystkim możemy tu wymienić zagrożenia sanitarne, takie jak bakterie, grzyby pleśniowe czy pasożyty.

Co jest źródłem tych zagrożeń? Możemy tu wymienić 3 kategorie przyczyn, na skutek których dzieci mogą zachorować w trakcie zabawy. Wymieniamy tu następujące źródła:

  • bezdomne lub własne zwierzęta towarzyszące,
  • nieodpowiednie zachowanie dzieci oraz dorosłych,
  • zła organizacja placów zabaw.

W jaki sposób zorganizować plac zabaw, by wyeliminować potencjalne źródła zagrożeń sanitarnych?

Sporą część potencjalnych zagrożeń sanitarnych można wyeliminować za pomocą dobrej organizacji placów zabaw. Producenci placów zabaw oraz osoby nadzorujące ich czystość i stan techniczny muszą zwrócić uwagę przy tworzeniu projektu lub w trakcie kontroli na parę istotnych kwestii.

Do zadań producentów jest zadbanie o to, by place zabaw były odpowiednio ogrodzone – w ten sposób uniemożliwiamy nieupoważnionym wstęp na plac. Dzięki temu nie tylko dorosłe osoby, ale przede wszystkim bezdomne zwierzęta nie będą mogą dostać na miejsce zabaw dzieci, dzięki czemu ograniczamy sposobność przeniesienia przez zwierzęta bakterii czy pasożytów.

Niezwykle istotne jest też odpowiednie przygotowanie piaskownicy. Producenci tego urządzenia zabawowego muszą zadbać o zamieszczenie osłony na piaskownicach, a osoby nadzorujące plac powinny regularnie wymieniać piasek.

Higiena na placu zabaw – Co mogą zrobić rodzice?

O czym muszą pamiętać rodzice lub opiekunowie? Przede wszystkim nie powinni dawać dzieciom jedzenia, gdy te skończą zabawę i nie umyją rączek. Systemy zabawowe ze względu na samo użytkowanie stają się źródłem bakterii, które potem bardzo często są przenoszone wraz z jedzeniem. Niestety, dzieci nie przejmują się kwestią higieny rączek, dlatego też rodzice powinni pamiętać o tej kwestii.

Pamiętajcie też, jeśli zabieracie ze sobą zwierzęta, żeby po nich sprzątać. To kolejna kwestia, o której zapominają opiekunowie, przez co jest jeszcze więcej zarazków na placach zabaw.