Place zabaw z atestem, czego na nich brakuje?
Place zabaw z atestem posiadają różnorodne atrakcje. Niektóre z nich cieszą się większą popularnością i są często spotykane w wielu miejscach zabaw. Czy tylko atrakcje sprawiają, że plac zabaw jest idealny do spędzania wolnego czasu? Według nas – nie. Otóż mamy dla Was listę rzeczy, których brakuje na placach zabaw.
Czego brakuje w miejscach do zabawy dla dzieci? Idealny plac zabaw powinien posiadać szereg, rozmaitych atrakcji, które nie tylko zapewniają dziecku różnorodną zabawę, ale też pomagają mu rozwijać zdolności społeczne oraz funkcje motoryczne. Jednak nie tylko kreatywna i aktywna zabawa dziecka jest istotna. Ważny jest również komfort spędzania czasu przez rodziców, którzy odwiedzają plac zabaw wraz ze swoją pociechą.
Place zabaw z atestem – 4 kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę
- Po pierwsze – miejsce zacienione
Według badań rodzice z dziećmi spędzają na placach zabaw około 2-3 godziny. W lato, w okresie upałów przebywanie tyle godzin na słońcu stwarza niebezpieczeństwo przegrzania organizmu oraz naraża maluchy na udar słoneczny. Dlatego też obowiązkowym elementem jest zadaszenie, stwarzające cień i schronienie nie tylko przed słońcem, ale też deszczem. Należy jednak pamiętać o tym, by nie przejść z jednej skrajności w drugą. Z tego też powodu urządzenia powinny być ustawione w takich miejscach, które zapewniają dziecku nie tylko cień, ale też dostęp do słońca, które jest źródłem witaminy D.
- Po drugie – ławki
Zdarza się, że na placu zabaw znajduje się jedna ławka. Gdzie w tym przypadku mają odpocząć opiekunowie dzieci? Warto pamiętać, aby umieścić więcej miejsc do siedzenia. W końcu komfort spędzania czasu jest nie tylko ważny w przypadku maluchów, ale też ich rodziców lub opiekunów.
Jednak nie tylko ilość ławek, ale też ich rozmieszczenie jest niezwykle istotne. Każda ławka powinna stać w miejscu, w którym opiekun lub rodzic ma widok na cały plac zabaw, dzięki czemu ma możliwość obserwowania swojej pociechy przez cały czas zabawy. Dobrym pomysłem jest też postawienie na utwardzoną nawierzchnię. To rozwiązanie gwarantuje, że pod ławkami nie powstanie żadne zagłębienie, a co za tym idzie nie będzie zbierać się woda i tworzyć błoto. Warto też za ławką posadzić krzewy, które będą tworzyły ścianę za plecami siedzącej osoby, co jednocześnie podnosi komfort przebywania na placu.
- Po trzecie – toaleta
Piękna pogoda, słońce, wysiłek i picie. A co jeśli dziecko będzie potrzebowało skorzystać z toalety? Gdzie udać się w takiej sytuacji? Niestety, toalety są często pomijane w projektach. Być może powodem jest problem z utrzymaniem w nich czystości. Jednak warto przemyśleć umieszczenie takiego miejsca w pobliżu placu zabaw, aby nie zmuszać rodzin do zakończenia wizyty na świeżym powietrzu i powrotu do domu.
- Po czwarte – kosze na śmieci
Który rodzic chciałby, aby jego dziecko znalazło w piaskownicy śmieci? Żaden. Jednak niejednokrotnie zdarzyło się, że na placu zabaw leżały ostre lub toksyczne przedmioty, tj. kawałki szkła, puszki czy niedopałki papierosów. Pamiętajmy, że skaleczenie na placu zabaw zwiększa ryzyko zakażenia odzwierzęcego. Poza tym, kto chciałby spędzać czas wśród odpadów?
Czego brakuje na placach zabaw, aby uznać je za atestowane?
Wybierając plac zabaw, na który chcecie udać się z dzieckiem, weźcie pod uwagę obecność przedmiotów zwiększających bezpieczeństwo swoich pociech. Ponieważ idealność placów zabaw nie polega jedynie na atrakcyjności zabawek. Aby nie narazić swoich podopiecznych na uszczerbek na zdrowiu lub zagrożenie życia, plac powinien zostać ogrodzony. Zapobiegnie to niekontrolowanemu wybieganiu dzieci poza miejsce zabaw, a także zanieczyszczeniom odzwierzęcym. Ważne jest, aby przed wejściem na teren atrakcji znajdował się regulamin, określający zasady zabawy oraz telefon alarmowy i kontaktowy do zarządcy. Ponadto, właściciel powinien zadbać o odpowiednią nawierzchnię, zgodną z wysokością swobodnego upadku.
źródło: www.placezabaw.org/info