Jak zweryfikować czy plac zabaw jest bezpieczny?

01/02/2023
bezpieczny plac zabaw

Bezpieczny plac zabaw to bez wątpienia wymarzone miejsce dla dzieci oraz rodziców. Jak zatem sprawdzić, czy dane miejsce rzeczywiście jest przyjazne dla najmłodszych?
Nie wszystkie place zabaw pozwalają na całkowicie beztroską zabawę. Jak powinien wyglądać bezpieczny plac zabaw? Gdzie powinien się znajdować i w co powinien być wyposażony? Warto upewnić się, czy nasze dziecko będzie bezpieczne na placu zabaw.

  • Bezpieczny plac zabaw z certyfikatami — czy atesty są konieczne?
  • Nawierzchnie bezpieczne — zwróć uwagę na podłoże
  • Jakość i różnorodność sprzętów zabawowych
  • Zabawa, rozwój i bezpieczeństwo w jednym miejscu

Bezpieczny plac zabaw z certyfikatami — czy atesty są konieczne?

Jeśli plac zabaw jest certyfikowany, oznacza to, że spełnia restrykcyjne normy prawne oraz posiada odpowiedni standard i jakość. Jest to naprawdę ważne, ponieważ tylko certyfikowane place zabaw, gwarantują bezpieczeństwo podczas użytkowania. Certyfikat placu zabaw to dokument potwierdzający bezpieczeństwo. Urządzenia, które spełniają wymagania norm i zostały poddane certyfikacji, są bezpieczne dla dzieci i mogą być stawiane w miejscach publicznych. Jeśli chcesz mieć pewność, że plac zabaw jest bezpieczny, wybierz ten, który jest atestowany i spełnia wszystkie normy.

Nawierzchnie bezpieczne — zwróć uwagę na podłoże

Każdy plac zabaw zawiera specjalne nawierzchnie pod urządzenia zabawowe. Mają na celu ochronę przed urazami w razie wypadku. Każde urządzenie, które ma wysokość upadku powyżej metra, musi mieć pod sobą odpowiednią nawierzchnię amortyzującą. Wybór nawierzchni uzależnione jest od wysokości swobodnego upadku danego sprzętu. Pośród nawierzchni dostępne są: piach, żwir, maty przerostowe, płyty gumowe SBR, EPDM oraz nawierzchnie wylewne. Producent placów zabaw, konstruując urządzenie, określa jego strefę bezpieczeństwa oraz wysokość swobodnego upadku. Na podstawie tej informacji należy dopasować nawierzchnię bezpieczną.

Jakość i różnorodność sprzętów zabawowych

Nikt nie lubi nudy i monotonii! Szczególnie dzieci zwracają uwagę na różnorodność i nowe wyzwania. Sprzęty na placach zabaw powinny być różnorodne, ale również jakościowe i rozplanowane według konkretnej przestrzeni. Wiele sprzętów na dobrze zaprojektowanym placu zabaw odpowiada na potrzeby wszystkich grup wiekowych dzieci. Jakie sprzęty wybrać? Wybór jest ogromny! Huśtawki, karuzele, piaskownice, zjeżdżalnie, bujaki, wspinaczki i wiele innych. Świetnie, jeśli dostępne są sprzęty do rozwoju umysłowego dzieci takie jak liczydło, puzzle lub tablice edukacyjne. Coś dla rodziców? Warto pamiętać o ławkach, aby zapewnić im również komfort pobytu.

Bezpieczny plac zabaw – Zabawa, rozwój i bezpieczeństwo w jednym miejscu

Bezpieczny plac zabaw zapewniając miejsce do zabawy i wspierając rozwój psycho-fizyczny dziecka stwarza cenne miejsce dla dzieci i dorosłych. Dr Spil Polska to certyfikowany producent placów zabaw, który tworzy właśnie takie miejsca. Zapraszamy do kontaktu oraz zapoznania się z ofertą. Chętnie doradzimy i pomożemy w wyborze najlepszego rozwiązania!