Jak obliczyć koszty nawierzchni amortyzującej upadek zgodnie z normą PN-EN1176 planując budowę nowego placu zabaw?

20/01/2023
Bezpieczny plac zabaw

Bezpieczny plac zabaw to miejsce przeznaczone dla dzieci, gdzie zabawa trwa bez przerwy i nie wiąże się z ryzykiem urazów. Aby tak było, istotnym czynnikiem planowania jest dobór odpowiednich urządzeń oraz właściwej nawierzchni amortyzującej upadek. Jak wybrać nawierzchnię i jak obliczyć ile jej potrzeba?

  • Bezpieczny plac zabaw — Wybór odpowiedniej nawierzchni
  • Co to jest wysokość swobodnego upadku ? Parametr określający rodzaj i grubość nawierzchni
  • Jak obliczyć ile nawierzchni jest potrzebne?

Bezpieczny plac zabaw — Wybór odpowiedniej nawierzchni

Place zabaw powinny być budowane według obowiązującej normy PN EN 1176. Jej fragment opisuje wymagania dotyczące stosowanych nawierzchni, ponieważ bezpieczeństwo dzieci zależy tak samo od odpowiedniego wyposażenia, jak i zastosowanej nawierzchni wokół urządzeń. Bezpieczny plac zabaw musi zatem posiadać sprzęty oraz nawierzchnie dopasowane do terenu oraz wysokości swobodnego upadku urządzeń.

Co to jest wysokość swobodnego upadku? – Parametr określający rodzaj i grubość nawierzchni

Producent placów zabaw, konstruując urządzenie, określa jego strefę bezpieczeństwa oraz wysokość swobodnego upadku (parametr HIC). Właściciel placu zabaw powinien zapewnić właściwą nawierzchnię, zgodną z wysokością swobodnego upadku.

  • Jeżeli wysokość swobodnego upadku jest mniejsza niż 60 cm, nie trzeba stosować żadnej nawierzchni amortyzującej.
  • Jeżeli HIC jest mniejsza niż 1m, powierzchnią może być trawa, darń lub zwykła miękka gleba.
  • Jeśli HIC jest większa lub równe 1m, musimy zastosować odpowiednią nawierzchnię amortyzującą.

Nawierzchnie bezpieczne — Jak obliczyć ile nawierzchni jest potrzebne?

Piasek — Dla urządzeń z wysokością upadku powyżej 1m potrzebujemy warstwę takiej nawierzchni o grubości 20 cm + 10 cm na przemieszczanie. Szacunkowy koszt wykonania 1 m2 nawierzchni piaskowej to 110zł. Cena uzależniona jest od lokalizacji, dojazdu do placu budowy i innych czynników (mniej lub więcej pracy ręcznej).

Przykład:
Chcemy zbudować plac zabaw z różnych urządzeń – jest konieczność wykonania nawierzchni
bezpiecznej. Powierzchnia strefy bezpieczeństwa podana przez producenta urządzenia ma wymiary 12m x 10 m – licząc wg powyższego: łączna powierzchnia 12×10=120m2 razy 110zł daje nam łączny koszt 13.200zł. Piasek zamawia się na tony więc jak to policzyć? Powierzchnię mnożymy przez grubość warstwy tj 30cm (czyli 0,3m) co daje nam 36m3 potrzebnego piasku. Ciężar właściwy piasku to około 1,5 t na m3 . W naszym przypadku potrzebujemy 54 tony piasku.

Żwirek – Podobnie jak piasek jest również bezpieczną, naturalną nawierzchnią, która spełnia wymagania normy. Sposób wykonania tego podłoża jest taki sam jak powierzchni piaskowej. Wyliczenia robi się analogicznie (ciężar żwirku to 1,4 tony na każdy m3).

Maty przerostowe — Miękka, ażurowa, gumowa powierzchnia, przez którą może przerastać trawa. Wymiary maty to 100x150cm, grubość: 23mm. Występuje w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Są antypoślizgowe oraz mrozoodporne, co jest bardzo praktyczną cechą w naszym klimacie. Koszt przygotowania powierzchni pod maty przerostowe wraz z ich montażem to ok. 80 – 100 zł netto w zależności od ukształtowania terenu i ilości pracy, koszt mat przerostowych to ok. 140 zł netto za 1 szt. plus koszt transportu. Łącznie należy przyjąć 240zł za każdy m2 nawierzchni z jej założeniem.

Syntetyczna nawierzchnia bezpieczna – płyty lub puzzle wykonane z SBR lub EPDM:

– Płyty gumowe SBR Wykonane są z prasowanego granulatu gumowego SBR.
Ceny za 1 m2 są uzależnione od koloru i grubości wahają się od 131 zł brutto/m2 do 349 zł brutto/ m2 + koszt obrzeży, transportu i akcesoriów montażowych.
-Płyty gumowe EPDM To dwuwarstwowa syntetyczna płytka gumowa. Dolna warstwa amortyzująca wykonana jest na bazie granulatu SBR. Górna ozdobna warstwa wykonana jest z granulatu EPDM, dzięki czemu jest wielokrotnie bardziej odporna na działanie promieniowania UV w porównaniu z płytami gumowymi SBR. Granulat EPDM jest barwiony w masie, dlatego podczas użytkowania nie zmienia swojego koloru.
Jest to nieco droższa opcji niż SBR.

Nawierzchnia syntetyczna wylewana – Stworzona z granulatów SBR i EPDM. Dużym atutem nawierzchni wylewanych jest szeroki wybór kolorów oraz nieograniczona możliwość kompozycji. Istnieje możliwość wykonywania aplikacji graficznych EPDM np. gry w klasy, gąsienice, alfabet, emotikonki, zwierzątka i wiele innych wzorów. Dzięki swojej strukturze jest łatwa do utrzymania w czystości i pielęgnacji.

Każdy projekt nawierzchni wylewanej jest wyceniany indywidualnie. Cena uzależniona jest od powierzchni placu zabaw, wysokości swobodnego upadku, ilości i odcienia użytych kolorów. Wraz z podbudową, 1m2 może kosztować ok. 500 zł – 600 zł i więcej. Niezależnie od wyboru nawierzchni amortyzującej warto umieścić ją tylko tam, gdzie jest ona potrzebna. Aby stworzyć bezpieczny plac zabaw, warto pozostawić roślinność, aby zapewnić zacienione miejsce do odpoczynku.