Jak zdobyć dofinansowanie na zestawy zabawowe?

09/05/2017
dofinansowanie na plac zabaw

Choć plac zabaw jest chętnie odwiedzanym przez dzieci miejscem, to wciąż w naszym kraju brakuje obiektów małej architektury. Przeszkodą, która w dużej mierze jest przyczyną braku powstawania nowych placów, są  brakujące fundusze. W jaki sposób zdobyć dofinansowanie na plac zabaw?

Systemy zabawowe w gminie – jak zdobyć fundusze?

W większości przypadków za koszty związane z wybudowaniem obiektów małej architektury odpowiedzialne są gminy. To właśnie te jednostki administracyjne są gospodarzami znacznej liczby systemów zabawowych znajdujących się przy gminnych przedszkolach, szkołach, jak i tych miejsc, które są dostępne dla wszystkich dzieci.  Jak w takim razie możesz zdobyć fundusze, gdy zależy Ci na wybudowaniu placu zabaw w gminie? Doskonałym rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy na Twoim obszarze nie działa Lokalna Organizacja Grantowa – ogłasza ona konkursy grantowe i udziela wsparcia innym organizacjom w ramach programu Działaj Lokalnie. Przez wielu specjalistów jest ona uważana za najlepsze źródło dotacji, a poza tym udziela mnóstwa cennych informacji.

Dofinansowanie na plac zabaw w mieście

W miastach na wielu osiedlach powstają nowe zestawy zabawowe. Jeśli zależy Ci na tym, by i w pobliżu Twojego osiedla powstał plac zabaw, zwróć się do Spółdzielni Mieszkaniowej. W wielu przypadkach dofinansowuje ona różne inwestycje w porozumieniu z samorządami. Innym rozwiązaniem jest budżet obywatelski. Jest to inicjatywa, w której to mieszkańcy decydują o tym, na co zostaje przeznaczona część pieniędzy z budżetu miasta na kolejny rok. Ideą budżetu partycypacyjnego jest nie tylko głosowanie na projekty, ale obywatel może też zgłaszać własne propozycje. Budżet obywatelski to szansa dla obywateli na to, by wpływać na życie miasta. Fundusze na plac zabaw można także zebrać przez tzw. crowdfunding. Jest to forma finansowania różnego rodzaju projektów przez próbę zaangażowania  jak największej ilości osób. Tego typu przedsięwzięcia ogłaszane są na różnego rodzaju platformach finansowo-społecznościowych, poprzez które można wnosić drobne opłaty.

Jak przedstawia się sytuacja w przypadku wsi?

Wbrew powszechnej opinii znalezienie funduszy na plac zabaw na wsi jest w wielu przypadkach prostszą sprawą niż w wypadku miasta. Dzieje się tak dlatego, że wiele programów dofinansowujących jest skierowane do miejscowości, które mają ograniczoną ilość mieszkańców. W momencie, w którym chcesz wybudować plac zabaw, warto zorientować się, czy nie przysługują Twojej wsi środki z dotacji unijnych, tym bardziej, że część pieniędzy jest przeznaczona na realizację takich projektów. Innym sposobem jest zgłoszenie się do Programu Odnowy i Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ten sposób możesz przyczynić się do wybudowania placów zabaw sfinansowanego przez Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich.