Jaką nawierzchnie na plac zabaw wybrać?

09/09/2021
nawierzchnie na plac zabaw

Wybór odpowiedniej nawierzchni placu zabaw to ważny element w kontekście bezpieczeństwa. Zabawy i szaleństwa oraz godziny spędzone na świeżym powietrzu wraz z przyjaciółmi, wiążą się niestety z upadkami. Jest to nieodłączny element zabawy. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, które poprawią komfort i bezpieczeństwo. Obecnie istnieje szeroki wybór nawierzchni, które można wykorzystać do budowy placu zabaw. Łączą w sobie doskonałe parametry amortyzujące i efekty wizualne, dzięki czemu świetnie się prezentują i zapewniają funkcjonalność. Odpowiednia nawierzchnia może ochronić dziecko przed upadkiem, otarciem lub nawet kontuzją. Zatem jaką nawierzchnię placu zabaw wybrać?

  • Rola i znaczenie nawierzchni placu zabaw
  • Normy bezpieczeństwa a prawdopodobieństwo upadku
  • Naturalne nawierzchnie na plac zabaw
  • Syntetyczne nawierzchnie na plac zabaw
  • Jakie nawierzchnie oferuje Dr Spil Polska

Rola i znaczenie nawierzchni placu zabaw

Nawierzchnia placu zabaw często jest niedocenianym elementem a jest to przecież pierwszy element użytkowania. Musi ona gwarantować bezpieczeństwo i spełniać wiele norm. Odpowiednio dobrana powierzchnia poprawia warunki sanitarno- higieniczne i zwiększa estetykę terenu. Dobrze dobrana, może ułatwić zabawę na placu zabaw i zapewnić komfort użytkowania. Faktem jest to, że najgroźniejsze wypadki spowodowane są przez źle dobraną nawierzchnię placu zabaw.

Normy bezpieczeństwa a prawdopodobieństwo upadku

Warto wiedzieć, że istnieją normy bezpieczeństwa dla sprzętów, jak i nawierzchni. W tym przypadku stosowane jest kryterium urazu głowy HIC (Head Injury Criterion) norma PN-EN 1177. Najczęstszymi i najniebezpieczniejszymi wypadkami są urazy głowy, dlatego tak ważna ochrona przed tym zdarzeniem. HIC, jest wartością, która w razie upadku dziecka na nawierzchnię nie
powoduje skutku śmiertelnego. Jest to najlepsze kryterium w celu przewidywania prawdopodobieństwa zranienia w następstwie upadków. Jest wyrażane w centymetrach i określa maksymalną wysokość upadku, przy której uderzenie głową w podłoże nie spowoduje utraty życia.
Każde urządzenia ma swoją strefę bezpieczeństwa bądź strefę bezpiecznego upadku. Niedopuszczalne jest używanie w tym miejscu powierzchni twardych np. betonu lub ubitej ziemi.
Musimy pamiętać, że żadna nawierzchnia placu zabaw nie zagwarantuje całkowitego bezpieczeństwa, jeśli zostanie źle dobrana.

Naturalne nawierzchnie na plac zabaw

Jeśli zależy nam na ekologicznym charakterze placu zabaw, świetnym rozwiązaniem jest naturalna nawierzchnia. Zaliczają się do niej: darń i gleba, kora, wióry, piasek, żwirek.
Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie naturalnej nawierzchni bezpiecznej wiąże się z koniecznością regularnego uzupełniania i wymieniania, aby zapewnić ciągłe bezpieczeństwo.

nawierzchnie na plac zabaw

Syntetyczne nawierzchnie na plac zabaw

Syntetyczne nawierzchnie stanowią szeroką gamę tworzyw. Zapewniają niezwykle wysokie parametry amortyzujące. Zapewniają trwałość i różnorodne estetyczną. Wizualizacja efektów i kolorów jest wręcz dowolna.

nawierzchnie na plac zabaw

Jakie nawierzchnie oferuje Dr Spil Polska

Charakterystyczne strefy bezpieczeństwa wyznaczane są zgodnie z normami. Nawierzchnie dobierane są indywidualnie dla każdego projektu placu zabaw, tak aby bezpieczeństwo było na najwyższym poziomie.
Dostępne są zarówno nawierzchnie naturalne jak i syntetyczne.

1. Sypka – może się składać z takich materiałów, jak kora, wióry drzewne, rozdrobnione mechanicznie drewno, piasek, żwir lub rozdrobniona guma. Tego rodzaju nawierzchnia powinna być odpowiednio gruba, to jest sięgać na głębokość do 300 mm pod urządzeniem. Nie należy jej stosować pod takim sprzętem, który powinien być dobrze posadowiony (karuzele). Jest natomiast odpowiednia pod urządzeniami składającymi się z elementów poziomych, jak np. wyciągi.
2. Gumowa – można ją stosować w formie „kafelków” lub większych fragmentów wykonywanych na miejscu z drobnych części gumy spojonych żywicą. Dostawcy tego rodzaju nawierzchni powinni przedstawić certyfi katy wskazujące do jakiej wysokości upadku spełnione jest kryterium HIC (Kryterium Urazu Głowy) określone w normie PN-EN 1177. Warto dodać, że gumowe nawierzchnie są dostępne w różnych kolorach i wzorach grafi cznych, co można wziąć pod uwagę
planując plac zabaw.
3. Kratki gumowe – zwykle to sieć gumowa, która nie dysponuje znaczną absorpcją uderzeń, jednak jeśli zostanie zamontowana w prawidłowy sposób – spełni kryteria normy PN-EN 1177 i zapewni bezpieczny upadek z wysokości nawet 3 metrów. Ponieważ trawa rośnie w przestrzeniach pomiędzy gumowymi oczkami sieci, tego rodzaju nawierzchnia jest szczególnie wskazana na terenach pozamiejskich.
4. Powierzchnie dywanowe – to syntetyczne nawierzchnie rozwijane i zapewniają bezpieczny upadek z wysokości. Dostawca takiego typu nawierzchni także powinien dostarczyć odpowiedni certyfikat, jak w przypadku nawierzchni gumowych.

nawierznie na plac zabaw

Mata przerostowa to bezpieczna powierzchnia, która układana jest na terenie trawiastym. Produkowana z gumy, pochodzącej z recyklingu. Maty przerostowe są świetnym amortyzatorem upadków. Dodatkowo są antypoślizgowe, wytrzymałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Są łatwe w utrzymaniu. Przez gumową matę przerastają źdźbła trawy, które maskują czarny kolor tworzywa. Dzięki temu, zyskujemy naturalny efekt i kontakt z przyrodą. Rosnącą trawę można kosić, bez ryzyka uszkodzenia maty.

Sztuczna trawa, która posiada różne właściwości amortyzujące w zależności od gęstości jej źdźbeł. Jest bardzo wytrzymała i łatwa do utrzymania w czystości. Nadaje się na każdą porę roku i wszelkie, nawet te niekorzystne warunki atmosferyczne. Najczęściej stosowana jest jako zamiennik dla naturalnej trawy.

Podłoża syntetyczne są jednym z najlepszych rozwiązań dla publicznych placów zabaw. Płytki gumowe, nawierzchnie wylewne i wiele innych to trwałe i bezpieczne materiały, które zapewniają amortyzację, komfort i bezpieczeństwo.
Dr Spil Polska bazuje na wiedzy i doświadczeniu, stosując się do wszelkich przepisów i norm regulujących kwestię stosowania nawierzchni bezpiecznych na placach zabaw.