Budżet obywatelski plac zabaw na Twoim osiedlu

01/07/2015
budżet obywatelski

Dobry plac zabaw to nie przywilej, a prawo. Taki obiekt powinien  znaleźć się w każdym mieście. Dzieci muszą mieć miejsce, by ciekawie spędzać czas. Niestety, dostęp do placu zabaw jest często ograniczony. Warto to zmienić i wziąć sprawy w swoje ręce. Wystarczy zgłosić zapotrzebowania na taką inwestycję do władz gminy w ramach budżetu obywatelskiego.

Budżet obywatelski – społeczność lokalna najlepiej wie, czego brakuje…

Budżet obywatelski to wydzielona pula pieniędzy do dyspozycji mieszkańców danej gminy i wsi. To oni mogą  zgłaszać pomysły na inwestycje do realizacji w ramach tych środków. Taki system jest coraz popularniejszy. Decydują się na to włodarze największych miast w Polsce. Projekty zyskują szeroki rozgłos i zainteresowanie również wśród miejscowej społeczności. Propozycje mogą być dowolne, a o ich realizacji decydują mieszkańcy w głosowaniu. Oni sami wiedzą najlepiej, czego brakuje w ich okolicy. Budżet obywatelski i plac zabaw to dobry sposób na to, by stworzyć plac zabaw z prawdziwego zdarzenia. Bo taki obiekt jest potrzebny. Plac zabaw stymuluje rozwój poprzez zabawę. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na wiele procesów. Przede wszystkim wzmacnia odporność, zmniejsza ryzyko zachorowań. Wspomaga również koordynację ruchową i zręczność, a także uczy planowania ruchów. Zabawy mają pozytywny wpływ na rozwój społeczny. Pobudzają wyobraźnie i kreatywność dzieci. Tym bardziej, że nowoczesne urządzenia wykorzystywane w takich miejscach są bardzo kolorowe i wykonane z dobrej jakości materiałów. Wyróżniają się też fantazyjnymi kształtami.

Jak zgłosić projekt – krok po kroku

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić to sprawdzić, czy w naszej gminie działa budżet obywatelski. Jeśli nie, można taką propozycję złożyć pisemnie w magistracie. Na szczęście coraz więcej prezydentów i burmistrzów umożliwia mieszkańcom podejmowanie decyzji. Następnym krokiem będzie złożenie pisemnego wniosku z propozycją projektu. Zazwyczaj musi być on poparty podpisami kilkunastu osób. Formularze z załącznikami dostępne są w magistracie lub za pośrednictwem strony www. Dostarczone wnioski są analizowane pod kątem poprawności formalnej, prawnej i technicznej. Po zatwierdzeniu propozycje złożone w ramach budżetu obywatelskiego poddaje się pod glosowanie. Projekt z największą liczbą zwolenników trafia do realizacji. Choć droga od pomysłu do wykonania  placu zabaw nie jest prosta, to wysiłek się opłaca. Rozwój dzieci to najwyższe dobro i warto poświęcić swój czas, by inwestycja została pomyślnie zakończona.

Jak Spil angażuje się w budżet obywatelski?

Oto jedna z naszych realizacji, wykonana w ramach budżetu obywatelskiego, plac zabaw wybudowaliśmy w Gnieźnie na terenie Miejskiej Świetlicy Socjterapeutycznej

Inwestor- Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne

Data realizacji: maj 2015 r.

Adres inwestycji: ul. 3 maja, Ogródek Jordanowski, Gniezno

Dzięki środkom z budżetu obywatelskiego powstał niezwykły plac zabaw, który wprawi w zachwyt każde dziecko i pozwoli na fantastyczną zabawę na świeżym powietrzu. Dzieci będą mogły aktywnie i kreatywnie spędzać wolny czas przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa ponieważ wszystkie nasze urządzenia posiadają certyfikat zgodności z normą EN PN 1176. Plac zabaw został stworzony z myślą o dzieciach niepełnosprawnych, wyposażony został w zestaw integracyjny umożliwiający wspólną zabawę dzieciom, bez względu na ich możliwości ruchowe czy też rozwój umysłowy. Zestaw integracyjny nr 60315-1 składa się z 3 wież z dachem czterospadowym, elementów dekoracyjnych z motywami roślinnymi i zwierzęcymi, paneli zabawowo-edukacyjnych, elementów sprawnościowych takich jak podesty do przeskoków, mostek z przeplotni. Plac został również wyposażony w huśtawkę przeznaczoną dla dzieci niepełnosprawnych i elementy małej architektury takie jak ławki i kosze.

Więcej informacji: Budżet obywatelski

budżet obywatelski plac zabaw budżet obywatelski plac zabaw

Błąd: Brak formularza kontaktowego.